Wyniki kwalifikacji przed GP USA 2024

Lando Norris zdobył pole position do Grand Prix Stanów Zjednoczonych, wyprzedzając minimalnie Maxa Verstappena o zaledwie 0,031 sekundy. Carlos Sainz Jnr zajął trzecie miejsce na starcie. Decydujące okrążenia musiały zostać przerwane po wypadku George’a Russella, który rozbił się na zakręcie 19, wywołując żółte flagi.

W Q1 kierowcy mieli okazję zmienić ustawienia samochodów po wcześniejszym wyścigu sprinterskim. Wszyscy kierowcy zdecydowali się na miękkie opony. Na początku najszybszy był Verstappen, ale Pierre Gasly chwilowo przejął prowadzenie. Charles Leclerc stracił swoje pierwsze okrążenie przez przekroczenie limitów toru, ale w drugim podejściu uzyskał najlepszy czas.

W końcówce Q1 obaj kierowcy Mercedesa, Hamilton i Russell, znajdowali się w strefie zagrożenia. Russell awansował, ale Hamilton nie zdołał poprawić swojego czasu i został wyeliminowany, zajmując 19. miejsce. Alexander Albon, Franco Colapinto oraz Valtteri Bottas i Zhou Guanyu również nie awansowali.

W Q2 Verstappen jako pierwszy wyjechał na tor, jednak Gasly ponownie pokazał dobre tempo, zbliżając się do Red Bulla. McLareny na nowych oponach objęły prowadzenie – Norris był najszybszy, a Piastri zajął trzecie miejsce, nieznacznie wolniejszy od Verstappena. Russell uplasował się na czwartym miejscu.

Charles Leclerc był pod presją pod koniec Q2, ale jego ostatnie okrążenie pozwoliło mu awansować, wypychając Tsunodę poza pierwszą dziesiątkę. Kevin Magnussen wcisnął się do Q3, eliminując Nico Hülkenberga, Estebana Ocona i Lance’a Strolla. Liam Lawson, mimo pomocy zespołowego slipstreamu, nie awansował i zakończył na 15. miejscu.

W Q3 Norris wykręcił czas 1'32.330, co dało mu prowizoryczne pole position. Verstappen nie zdołał go wyprzedzić, tracąc trzy setne sekundy, a Sainz zajął trzecie miejsce, wyprzedzając kolegę z Ferrari, Leclerca.

Podczas finałowych okrążeń Verstappen był najszybszy w pierwszym sektorze, ale musiał przerwać okrążenie, gdyż George Russell rozbił się, wywołując żółte flagi. Wypadek ten zakończył sesję, a Norris zachował pole position.

Verstappen ostatecznie zajął drugie miejsce, a Sainz trzecie. Russell, mimo wypadku, został sklasyfikowany na szóstym miejscu. Gasly zajął siódmą pozycję, a Sergio Perez, którego czas został anulowany, wystartuje z dziesiątej pozycji.

Zespół Alpine może stanąć przed stewardami za niebezpieczne wypuszczenie Gasly’ego z boksu podczas finałowych przejazdów, kiedy ten wyjechał przed Verstappena, zmuszając go do hamowania w alei serwisowej.